Multiple Teams · 2019 Spring Sports Awards Recap


The boys track & field team led a successful spring for Eagle Athletics by having their best finish in school history, finishing as the 2019 State Runner-up.  The track program sent 21 athletes to this year’s state meet with 7 of them earning all state honors.   Junior Dubem Amene was the 400 meter state champion winning in a season best time of 49.75.  Junior Chris Davenport would finish as the state runner-up in the long jump with a school record jump of 21’3.75″ while finishing 5th in the 100 meter.  The Eagles would finish as the state runner up in 3 relays with the 800 Relay (Senior Zach Johnson, Junior Austin Little, Freshman Bryson Glenn, Davenport), the 1600 Relay (Little, Senior Eric Wagoner, Davenport, Amene) and the 3200 Relay (Little, Senior Kameron Terry, Wagoner, Amene) all finishing 2nd at the state meet.  Amene would break one of the oldest Eagle track records from 1978 running the 800 meter in 1:55.95 to finish 2nd at the Oakland County Championship.  The state runner-up 1600 meter relay team would also break the 1986 school record by lowering the time to 3:28.91.
 

The baseball program captured their 2nd consecutive conference title this year while the softball team captured their 1st conference since 2016.  The softball team showed tremendous improvement in winning the conference after not winning a conference game in 2018.  The Lady Eagles Soccer team shows incredible promise for the future as they fielded a team this year with 12 freshman and sophomores that look to return next year a more veteran team.  Lastly, freshman golfer Kris Matthews qualified to play in this year’s MHSAA Regional golf tournament.  Congratulations to our athletes on a great spring.

Baseball, 11-7 (6-2), MIAC Conference Champions

All District: Will Harahan, Ethan Janke,  Zach Johnson, Blake Parpart, Travis Paryaski

MIAC Conference MVP: Zach Johnson

MIAC All Conference 1st Team: Will Harahan, Zach Johnson & Blake Parpart

MIAC All Conference 2nd Team: Ethan Janke, Travis Paryaski & Matthew Webber

MIAC All Conference Academic: Matthew Guerra, Ian Hanafee, Will Harahan, Zach Johnson, Chad Labiano, Asher LaTurno & Matthew Webber

Eagle Award Winner: Matthew Guerra

Most Valuable Athlete: Zach Johnson

Most Improved Athlete: Will Harahan

Most Team Spirited: Ian Hanafee

4 Year Varsity Award: Matthew Guerra, Zach Johnson, Asher Laturno & Chad Labiano

 

Boy’s Golf

MIAC All Conference Academic: Kris Matthews

 

Lady Eagle Soccer, 4-9-2 (3-4-1) 6th Place in Conference

All District: Grace Hammers, Holly Smith & Kayla Webber

All MIAC Conference 1st Team: Kayla Webber

All MIAC Conference 2nd Team: Micaiah LigonMIAC

All Conference Academic: Gretchen Bowman, Eden Comer, Grace Devine, Arianna Edgerson, Hayley Ellington, Grace Hammers, Claire Hanafee, Lauren Korotney, Micaiah Ligon, Madison Moore, Hannah Reddypogu, Madison Roberts, Holly Smith, Rachel Stiteler & Carissa Warnshuis

Eagle Award Winner: Micaiah Ligon

Most Valuable Athlete:Kayla Webber

Most Improved Athlete: Lauren Korotney

Team Spirited: Madison Roberts

 

 

Softball, 12-4 (6-2), MIAC Conference Champions

All Region: Morgan Bettie, Karington Cox, Jenna Schoon & Kamille Smith

All District: Morgan Bettie, KC Card, Karington Cox, Alexis Donnan, Christina Moore, Jenna Schoon & Kamille Smith

All MIAC Conference 1st Team: Morgan Bettie, Jenna Schoon & Kamille Smith

All MIAC Conference 2nd Team: KC Card, Karington Cox & Christina Moore

MIAC All Conference Academic: Morgan Bettie, KC Card, Christina Moore, Jenna Schoon & Kamille Smith

Eagle Award Winner:Jenna Schoon

Most Valuable Athlete: Kamille Smith

Most Improved Athlete: Rachele Noble

Most Team Spirited: KC Card

 

Boy’s Track & Field, MHSAA State Meet Runner Up & MIAC Conference Champions

All-State: Dubem Amene (400 Meter State Champion, 3200 Relay-2nd & 1600 Relay-2nd), Chris Davenport (Long Jump-2nd, 100 Meter-5th, 800 Relay-2nd & 1600 Relay-2nd), Bryson Glenn (800 Relay-2nd), Zach Johnson (800 Relay-2nd), Austin Little (3200 Relay-2nd, 1600 Relay-2nd & 800 Relay-2nd),  Kameron Terry (3200 Relay-2nd) & Eric Wagoner (3200 Relay-2nd & 1600 Relay-2nd)

MIAC Conference MVP: Dubem Amene & Chris Davenport

MIAC All Conference: Dubem Amene, Chris Davenport, Bryson Glenn, Austin Little & Robert Reynolds

MIAC All Conference Academic: Dubem Amene, William Carey, Chris Davenport, Bobby Davis, Ashton Glenn, Bryson Glenn, Luke Hanson, Tyler Kowalski, Gabe McFerrin, Jon Scott, Christian Sims & Eric Wagoner

Eagle Award Winner: Chris Davenport

Most Valuable Athlete: Dubem Amene & Chris Davenport

Most Improved Athlete:Kameron Terry

Most Teamed Spirited: Robert Reynolds

4 Year Varsity Award Winner:Robert Reynolds

MIAC Coach of the Year: Todd Crouch

 

Girl’s Track & Field, 3rd in MIAC Conference 

MIAC All Conference:Caroline Keating, Madison Kragt & Kayla Williams

MIAC All Conference Academic: Sarah Christenson, Caroline Keating, Allison Sullivan & Kayla Williams

Eagle Award Winner: Caroline Keating

Most Valuable Athlete: Sarah Christenson

Most Improved Athlete: Madison Kragt

Most Team Spirited: Caroline Keating

 

Southfield Christian Year End Awards:

MIAC Character Award: Holly Smith & Eric Wagoner

Iron Eagle Award Winners: Travis Paryaski, Kamille Smith, Kayla Webber, Matthew Webber & Maya Wright

Freshman Athletes of the Year: Kayla Webber & Matthew Webber

Sophomore Athletes of the Year: Kamille Smith & Luke Hanson

Junior Athletes of the Year: Rachel Stiteler & Ian Hanafee

Senior Athletes of the Year: Holly Smith & Robert Reynolds